Проблема виховання екологічної свідомості дітей дошкільного віку набула актуальності тоді, коли у суспільну свідомість увійшло розуміння взаємозв'язку людини і природи, їхньої взаємозалежності та взаємообумовленості існування. Однак реалії сучасного життя підтверджують, що у значної частини населення нашої країни ще не сформовано еколого - доцільну поведінку. Про це свідчить бруд на вулицях, засміченість водойм та їхніх берегів, нераціональне використання природних ресурсів, емоційна байдужість громадян до проблем довкілля, а отже, невідповідальне ставлення до власного здоров'я. Причиною є не стільки нестача знань, скільки відсутність належного ставлення до природи, почуття відповідальності за природу як за власний життєвий простір, неусвідомленість духовної та фізичної єдності людини і природи.
Доведено, що основи світогляду особистості закладаються у дошкільному дитинстві. Тож ознайомлення дітей з природою та виховання відповідального ставлення до неї саме в дошкільному віці має величезне значення і є невід'ємною складовою освітнього процесу в закладі дошкільної освіти.
Навчити помічати красу довкілля, гармонійно співіснувати з природою та раціонально використовувати її багатства — ось пріоритетні завдання екологічного виховання дошкільників. Чітко усвідомивши в дошкільному дитинстві відповідальність за природу як живий організм, у майбутньому дитина відчуватиме невід'ємну потребу діяти заради збереження та відновлення її багатств.
Саме цим питанням був присвячений семінар-практикум з елементами тренінгу, який проведений з педагогічними працівниками закладів дошкільної освіти Кременецького району, Почаївської та Лопушненської громад «Формування екологічної компетентності та екологічної культури дошкільників у взаєминах з природним довкіллям в контексті Базового компоненту дошкільної освіти».
Лідія Лапка, методист з дошкільної освіти Кременецького РМК, окреслила сучасні проблеми екологічного виховання дошкільників та вимоги щодо показників компетентності за освітньою лінією Базового компоненту дошкільної освіти «Дитина у природному довкіллі».
Значний інтерес в учасників семінару викликали виступи педагогів з досвіду роботи із закладу дошкільної освіти «Журавлик» с.В.Бережці Зіни Місєври та Інни Жаловаги «Природу неможливо побачити очима, її можна лише зрозуміти розумом і відчути серцем.
Жваве обговорення в учасників семінару викликав виступ вихователя НВК «ЗНЗ-ДНЗ с.Іква» Галини Фаб’янчук, яка поділилась своїм досвідом роботи з питань екологічного виховання «Не забувайте віддячувати природі добром, а навчіться чути і розуміти голос природи».
Дуже цікавим був екологічний тренінг «У природи немає для нас ні нагород, ні покарань, у неї є лише наслідки», який провела з педагогами Лідія Лапка. Цей тренінг поглибив і розширив знання педагогів щодо роботи з екологічного виховання дошкільників та їх батьків.
Апогеєм семінару була екоакція «Екоторба - це модно». Маркетинг «З уст в уста» допоміг педагогам зайнятись необхідною справою – усі вони виготовили екоторби, торбинки сонця і добра, та подарували їх громадській організації «Товариство батьків дітей з інвалідністю та їх друзів «Зоря надії».
На завершення семінару учасники обмінялись враженнями, поставили запитання, які їх цікавили.
Попереду багато нових семінарів та інших форм роботи, бо тільки разом ми зможемо зробити навколишнє середовище збалансованим і гармонійним.
|