Головна » Новини » РМК

Робота з сім’ями, які потребують соціально-психологічної та педагогічної підтримки

22.02.2017 року в приміщенні центру дитячої творчості відбувся семінар практичних психологів і соціальних педагогів на тему «Робота з сім’ями, які потребують соціально-психологічної  та педагогічної підтримки».

На семінар були запрошені викладач кафедри педагогіки і психології  КОГПА ім.Т.Шевченка Бабій Н.Б., фахівець із соціальної роботи Кременецького районного центру СССДМ Синішина Г.С., голова обласного благодійного фонду «Живи з надією» та громадської організації «Батьків дітей з інвалідністю та їх друзів «Зоря надії» Андрощук А.М., практичний психолог Кременецької ЗОШ І-ІІІ ст.№3, член ГО «Зоря надії» Кравчук Г.Б.

Розпочала роботу семінару Систалюк Т.Я., методист-психолог РМК, звернувши увагу присутніх на типи та кількість сімей, які через порушені адаптаційні можливості часто мають труднощі в реалізації виховної функції сім’ї, тому потребують соціально-психологічної допомоги й підтримки: неблагополучні, «групи ризику», асоціальні. До «групи ризику» відносять сім’ї, які виховують дітей з інвалідністю, прийомні та неповні, малозабезпечені, сім’ї  учасників АТО. Такі категорії сімей потребують соціально-психологічної допомоги й підтримки, яка здійснюється  працівниками психологічної служби через: 1)організацію просвіти з метою підвищення психологічної культури батьків та вирішення проблем, пов’язаних з навчанням і вихованням дітей; 2) психологічну підтримку і корекцію; 3) посередницьку роботу (допомога в організації дозвілля, координації зв’язків з різними службами і відомствами та інформаційна підтримка).

Практичний психолог, соціальний педагог Дунаївської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Героя України О.Капіноса Юрків Олена Василівна дала характеристику дезадаптованих сімей, поділилася досвідом організації соціально-психологічної допомоги в школі, зокрема сім’ями, які виховують дітей з особливими потребами, які опинилися в складних життєвих обставинах і сім’ї учасників АТО. Олена Василівна звернула увагу психологів на важливість правильно обрати діагностичні методи у роботі, які допомагають вивчити ставлення батьків до дитини, психологічний мікроклімат в сім’ї, стиль виховання та скласти відповідну корекційну програму подальшої роботи: «Діагностика емоційних взаємин у родині» (О.Г.Лідерса та І.В.Анісімової), «Діагностика внутрісімейних стосунків» (Рене Жиля), «Батьківсько-дитячі взаємини» (Е.С.Шефер, Р.К.Белл, ад.Т.Н.Нещерет), «Типовий сімейний стан» (Е.Ейдеміллєра і В. Юстицького), «Визначення стресостійкості й соціальної адаптації» (Холмса та Раге), тесту-опитувальника батьківського ставлення (А.Я.Варга, В.В. Століна), проективні методики дослідження особистості (мод. В.Михала), «Малюнок сім’ї» (Ф.Гуденар), тест «Три дерева» (Є.Каллесманн), «Неіснуюча тварина» (М.Дукаревич), «Кінетичний малюнок сім’ї» (Р.Бернс, С.Кауфман), «Вулкан» (І.В.Млодик).
Один із  ефективних методів корекційно-розвивальної роботи з особливими дітьми є соціально-психологічний театр, в ході якого моделюються  рольові ігри, під час яких відбувається вихід із складних життєвих ситуацій, розвиваються комунікативні навички, формуються загальнолюдські моральні цінності. Так, учні Дунаївської ЗОШ І-ІІІ ст. розіграли сцену «Твоє майбутнє у твоїх руках»…

Про роль КРЦСССДМ у налагодженні та здійсненні соціального супроводу сімей, які потрапили в складні життєві ситуації, розповіла Синішина Галина Степанівна. У своєму виступі вона зазначила, що основна робота зосереджується на ранньому виявленні сімейних криз, розробці алгоритму допомоги сім’ї в складних життєвих обставинах, принципи та умови постановки на соціальний супровід, важливість співпраці з державними і громадськими організаціями у вирішенні питань проблемних сімей.

Викладач КОГПА ім. Т.Шевченка Бабій Наталія Богданівна  висвітлила проблеми адаптивно-реабілітаційної допомоги сім’ї,  в якій виховується дитина з обмеженими можливостями здоров’я. У своєму виступі вона вказала на типові проблеми, які виникають у родинах в залежності від ролей та особливостей взаємин «мати-батько-дитина», основні типи сприйняття батьками хвороби своєї дитини (поверхове, демонстративне, катастрофічне, самозвинувачувальне і адекватне), форми виховання дитини з обмеженими можливостями у сім’ї (гіпопротекція, домінуюча гперпротекція, суперечливе виховання, культ  хвороби, жорсткі взаємини, виховання поза родиною та ін.)

Голова обласного благодійного фонду «Живи з надією» та громадської організації «Батьків дітей з інвалідністю та їх друзів «Зоря надії» Андрощук Алла Миколаївна розказала про співпрацю з польськими партнерами, зокрема засновницею асоціації дітей-інвалідів «Крок за кроком» Марією Круль (м.Замость), які виявили зацікавленість у реалізації спільного проекту «Рівним кроком», пов’язаного з будівництвом навчально-реабілітаційного центру для дітей і молоді з інвалідністю у Кременці.

Доповнила виступ  Алли Миколаївни Кравчук Галина Богданівна, член ГО «Зоря надії», яка окреслила  напрями співпраці - вивчення досвіду реабілітаційних закладів Польщі (форуми, конференції), навчання в рамках польсько-українського проекту «Рівним кроком» (інтегрований підхід до дітей з ДЦП), залучення представників влади до тісної співпраці «Зроби подарунок».

На часі здійснюється розробка програми реабілітації соціальної підтримки дітей та молоді з інвалідністю на 2017-2020рр., яка сприятиме надходженню цільових донорських коштів для подальшого впровадження проекту.

На завершення семінару Систалюк Т.Я. подякувала всім присутнім за участь у семінарі та ініціювала провести благодійну акцію до міжнародного Дня сім’ї серед психологів району «Нехай людина добро приносить, бо світ навколо любові просить» з метою збору коштів на потреби ГО «Зоря надії».



Категорія: РМК | Додав: Адміністратор_01 (24.02.2017)
Переглядів: 594
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: